שנה טובה או כיצד לעשות את המקום הזה לטוב יותר

מדי פעם, מגיעים אלינו כתבי יד שפשוט מעוררים בך השראה גדולה. כזה הוא כתב היד של דוקטור אליעזר שוורץ, שזהו הספר השני שלו שיוצא אצלנו בהוצאה. 

​​

 

אליעזר שוורץ עסק רוב חייו בתכנון ערים, אבל בגיל 81 (!) הוא קיבל תואר דוקטור בפילוסופיה. עבודת הדוקטורט שלו עסקה בעובדי הכפייה היהודיים בתעשייה הצבאית של הרייך השלישי. בן 16 היה אליעזר, כאשר גורש עם משפחתו למחנה ההשמדה בירקנאו. כל משפחתו נרצחה, אבל הוא הצליח לשרוד, ועבודת הדוקטורט שלו מבוססת בין השאר על זיכרונותיו וניסיונו האישי כעובד באותם מפעלים של התעשייה הצבאית הגרמנית המפלצתית.
אבל הספר החדש של אליעזר עוסק בכלל בנושא אחר - בניסיון להתוות תכנית שתסייע להציל את יבשת אפריקה מאסון הומניטרי, על ידי התפלה של מים והזרמתם לעבר האגמים שהולכים ומתייבשים.
גם במקרה הזה הספר מבוסס בין השאר על ניסיון אישי – דוקטור שוורץ עבד 5 שנים כמתכנן של אוניברסיטה בניגריה מטעם סולל בונה.
מה שמייחד את הכתיבה של אליעזר הוא מחד – הרצינות והיסודיות שבהן הוא חוקר כל נושא שהוא כותב עליו, ומאידך הרוח האופטימית שמנשבת בין דפיו של הספר.
מי שחווה של בשרו את הגילויים האיומים והמזוויעים ביותר של ההתנהגות האנושית, ממשיך גם בגילו המופלג להאמין בכל זאת ברוח האדם, וביכולתו לעשות דברים טובים ומוסריים למען האנושות כולה ולמען, סליחה על המילים הגדולות, אותם ילידים עניים ונדכאים שגורלם לא שפר עליהם.
לכן בפרוס השנה החדשה אני מרשה לעצמי לשאוב ולו לרגע השראה מהדרך שבה מביט אליעזר על העולם, ולקוות שבשנה החדשה הבאה עלינו לטובה, נזכה לראות איך עוד אנשים בוחנים ברצינות איך ניתן לעשות את המקום הזה לקצת יותר טוב ואנושי עבור כולנו.

שתהיה לנו שנה טובה ומבורכת!

אודי בן סעדיה
עורך ראשי

Please reload

ענת -  מייל:  anat@medan-pub.com

אודי - טלפון: 052-3360483 מייל: udi@medan-pub.com

© 2018 אתר תדמית - Wix Master מקבוצת Fly Guy